محصولات جدید
>Banner for show not exists<
نظرسنجی
نظرتان در رابطه با سایت جدید چیست؟
 خوب است
 بد نیست
 فوق العاده است
 تغییری نمی بینم
 نظری ندارم
پیگیری درخواست
خبرنامه

اگر قبلا در سایت ثبت‌نام کرده‌اید لطفا وارد سیستم شوید.

خبرنامه‌ها:

عملیات:
اشتراک
لغو اشتراک

بیوگرافی

شرکت مهران طب مد (صنایع بیمارستانی مهران) به عنوان اولین تولید کننده انواع تخت بیمارستانی یک شکن، تخت بیمارستانی دوشکن، تخت بیمارستانی سه شکن، تخت بیمارستانی ویژه بخشهای ICU و CCUبیمارستانی و دیگر تجهیزات بیمارستانی در ایران با سابقه بيش از  60 سال و تولید بیش از 50 نوع محصول در سال 1330 با تلاش آقای کاظم اکبری نخجوانی فعالیت خود را با ساخت اولین محفظه کبالت به سفارش پرفسور افشاری - متخصص رایولوژی - آغاز نمودند. ایشان پس از اتمام موفقیت آمیز این پروژه - که از جمع آوری اطلاعات تا ساخت یک نمونه و اهدای آن به ایشان در ظرف سه ماه به انجام رسید - اقدام به طراحی و ساخت نگاتسکوپ نموده و موفق به ساخت مدلهای تک خانه, دوخانه, سه خانه و پنج خانه شدند - که تا آن زمان از کشور آلمان محصول کارخانه فیلیپس وارد کشور میشد -. با توجه به گسترش فعالیت,  به منظور ساخت انبوه محصولات,مانند تخت بیمارستانی یک شکن، تخت بیمارستانی دوشکن، تخت بیمارستانی سه شکن، تخت بیمارستانی ویژه بخشهای ICU و CCU اقدام به اجاره کارگاهی در خیابان هاشمی تهران نمودند. در طی این سالها با توجه با ابتکار و پشتکار ایشان,  از طرف پرفسور افشاری و دکتر ارباب زاده به جمعیت هلال احمر(شیر و خورشید آن زمان) معرفی میگردند تا مراحل طراحی و ساخت تختهای بیمارستانی را که از کشور کره به صورت هوایی با هزینه بسیار زیاد وارد کشور می شد انجام دهند. به همین منظور و همچنین به منظور افزایش کیفیت و کمیت  و رفع نیاز جامعه به تجهیزات بیمارستانی و خودکفایی کشور در این زمینه,  ایشان با خرید زمینی به مساحت 2500 متر مربع در جاده قدیم کرج اقدام به ساخت کارخانه شرکت مهران طب مد در سال 1347 نمودند.

 

   

 

آقای کاظم اکبری نخجوانی در تاریخ 1348/6/29 موفق به دریافت پروانه تاسیس به شماره 863/240/ف از وزارت اقتصاد آن زمان شدند.

همچنین ایشان در تاریخ 1352/7/30 موفق به عضویت در اتحادیه صنف آهنسازان با شماره کارت 0177 گردیدند.

درتاریخ 1355/10/15 شناسنامه صنعتی به شماره 356498 از طرف وزارت صنایع و معادن با ظرفیت 170 تن در سال به منظور تولید انبوه انواع محصولات بیمارستانی مانند تخت بیمارستانی یک شکن، تخت بیمارستانی دوشکن، تخت بیمارستانی سه شکن، تخت بیمارستانی ویژه بخشهای ICU و CCUبرای ایشان صادرگردید.

تولید انبوه تخت های بیمارستانی با کیفیت بالا با در نظر گرفتن الزامات استاندارد نیاز به ماشین آلات مناسب دارد,  در این راستا تجهیزات مورد نیاز از کشورهای سویس, ایتالیا و انگلستان تهیه گردید و برق 400 آمپر مورد نیاز دستگاهها دریافت شد. و با توجه به اهمیت پوشش روی تجهیزات بیمارستانی اقدام به نصب و راه اندازی تجهیزات رنگ کوره ای برای اولین بار در ایران در این صنعت گردید.

بدین ترتیب دهه 1350 آغاز توجه ویژه به طراحی و کیفیت محصولات شرکت مهران طب مد به شمار میرود. در این دهه تا آغاز انقلاب اسلامی ایران حدود 6000 تخت بیمارستانی از انواع تخت بیمارستانی یک شکن، تخت بیمارستانی دوشکن، تخت بیمارستانی سه شکن، تخت بیمارستانی ویژه بخشهای ICU و CCU به جمعیت هلال احمر(شیروخورشید آن زمان) تحویل گردید.

در انتهای دهه 1350 و ابتدای دهه 1360 پس از پیروزی انقلاب اسلامی علی رغم شرایط جنگی نه تنها  شرکت مهران طب مد تولید خود را متوقف نکرد بلکه تمام توان خود را در راستای امداد رسانی و تدارک تجهیزات  بیمارستانهای صحرایی و بیمارستانهای شهرهای مرزی,  قرار داد که از آن جمله میتوان به عنوان نمونه به ساخت و تحویل حدود 12000  عدد برانکارد صحرایی در دو مرحله، يك هزار پاراوان و ششصد ست تخت بيمارستاني از انواع تخت بیمارستانی یک شکن، تخت بیمارستانی دوشکن، تخت بیمارستانی سه شکن، تخت بیمارستانی ویژه بخشهای ICU و CCU به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اشاره کرد.

 

 

                                                                               

 

 

همچنین در این شرایط بنا به نیاز مجروحین جنگی بخصوص جانبازان قطع نخاعی اقدام به طراحی و ساخت تخت سه شکن ریکاوری با قابلیت تنظیم به صورت صندلی گردید که پس از تایید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به تولید انبوه رسیده و جهت استفاده جانبازان به ایشان تحویل گردید.

در این سالها پروژه های متعددی از قبیل تجهیز بیمارستانها, درمانگاه ها و خانه های بهداشت توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سازمان تامین اجتماعی با همکاری گسترده شرکت مهران طب مد اجرا گردید.

 

 

در دهه 1370 شرکت مهران طب مد تلاش گسترده ای را برای بهینه کردن محصولات با رویکرد افزایش طول عمـــــــــــــــــر آنها آغاز نمود که دراین راستا شعار ( محصولات شرکت مهران طب مد نباید اسقاط شود ) را مطرح و با افزایش توان ارائه خدمات پس از فروش، به آن عمل نمود.

در سال 1370 با فارغ التحصیلی مهندس فرزین اکبری نخجوانی در دو رشته کاردانی جوشکاری و کارشناسی مکانیک در طراحی جامدات توان جدیدی به بخش طراحی و تولید شرکت مهران طب مد افزوده شد.

در این زمان با اجرای پروژه های بهداشتی درمانی برون مرزی جمهوری اسلامی ایران، کیفیت بالای محصولات شرکت مهران طب مد تا بدان حد مورد توجه مسئولین قرار گرفت که به منظور حفظ منزلت و مقام کشور در سطح بین الملل اقدام به تجهیز آن مراکز توسط محصولات شرکت مهران طب مد نمودند. که از آن جمله میتوان به بیمارستانهای شهرهای مکه و مدینه که توسط اداره کل بهداری استان تهران تجهیز گردید, اشاره نمود.

با افزایش تعداد مشتریان, بالا بردن توان شرکت در برآورده کردن نیاز ایشان با هرسلیقه ای,  زمینه ساز تولید انواع تخت بیمارستانی یک شکن، تخت بیمارستانی دوشکن، تخت بیمارستانی سه شکن، تخت بیمارستانی ویژه بخشهای ICU و CCU و محصولات متنوع در تیراژ بالا گردید. انجام این امر در فضای تولید با پرسنل موجود شرکت مقدور نبود. بنابر این شرکت مهران طب مد اقدام به احداث کارخانه جدیدی در زمینی به وسعت 5000 مترمربع و 1500 مترمربع فضای تولید نمود تا بتواند با بهره گیری از پرسنل جدید و آموزش آنها این امر را محقق نماید.

در دهه 1380 در گامی دیگر جهت نیل به اهداف عالیه سازمان, شرکت مهران طب مد اقدام به بررسی سیستمهای مدیریت کیفیت در ساخت تجهیزات بیمارستانی - ISO 9001-2000  ISO13485-2003 - با نمایندگی مهندس فرزین اکبری نخجوانی نمود و با انتخاب مشاور مراحل بستر سازیِ استقرار این سیستمها از قبیل آموزش پرسنل, مستند سازی و... را فراهم آورد. پس از انجام کلیه امور و جاری شدن مستندات استاندارد و ممیزی داخلی در نهایت شرکت مهران طب مد در سال 1383 برای اولین بار در ایران موفق به دریافت گواهی نامه های استاندارد مدیریت کیفیت ISO9001-2000 وISO13485-2003 در ساخت تجهیزات بیمارستانی از جمله از انواع تخت بیمارستانی یک شکن، تخت بیمارستانی دوشکن، تخت بیمارستانی سه شکن، تخت بیمارستانی ویژه بخشهای ICU و CCU گردید.

هم زمان با استقرار سیستمهای مدیریت کیفیت در صنایع بیمارستانی مهران به منظور بالا بردن سطح کیفیت و ماندگاری رنگ محصولات اقدام به جایگذینی سیستم رنگ پودر الکترواستاتیکی به جای رنگ کوره ای در کارخانه جدید دیگری به وسعت 5000 مترمربع و 2000 متر مربع فضای تولید نمود تا این شرکت در کیفیت, تنوع و تیراژ محصولات - بیش از 50 نوع محصول - و همچنین وسعت فضای تولید - 5000 مترمربع - همچنان در ایران بدون رقیب باقی بماند.

در این دهه, بحرانی شدن ساخت تجهیزات بیمارستانی بی کیفیت بخصوص تخت یک شکن، تتخ دوشکن، تخت سه شکن و تخت های ویژه ICU و CCU از طرف شرکتهای فاقد صلاحیت و بلاتکلیفی و سردرگمی خریداران این محصولات, شرکت مهران طب مد را بر آن داشت تا به عنوان  شرکت پیشرو و با تجربه در این زمینه, طرح تدوین استانداردهای مورد نیاز تجهیزات بیمارستانی را در سال 1383 به موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ارائه نماید. با بررسی و تایید آن موسسه محترم در سال  1385 شرکت مهران طب مد با تکیه به دانش فنی, استانداردهای موجود بین المللی, تجربه پنجاه ساله و توان اجرایی بالای خود اقدام به برنامه ریزی و هماهنگی برگزاری جلسات اولیه, فنی و نهایی تدوین استاندارد بر اساس جدول زمان بندی نموده و از شهریور 1386 این برنامه را به مرحله اجرا گذاشته است که ظرف مدت هشت ماه استانداردهای تدوین شده - که در مرحله اول بالغ بر استاندارد دوازده محصول بود - را به منظور تصویب نهایی به شورای عالی تدوین استاندارد تقدیم کرد.

 

 

همچنين در راستاي گسترش بازار محصولات خود به خارج از مرزهاي ايران این شرکت بر اساس استانداردهای هماهنگ اتحادیه اروپا و رهنمودهای آن به تهیه تکنیکال فایل های کامل محصولات پرداخت و  موفق به اخذ نشان CE  گردید.

آخرین اقدام این شرکت در این سال در راستای افزایش هرچه بیشتر کیفیت و کمیت محصولات خود, در زمینه رنگ آنها بود.

استقرار خط رنگ اتوماتیک پودری الکترو استاتیکی به جای سیستم رنگ پودری الکترو استاتیکی دستی این امکان را فراهم می کند که قطعات قبل از رنگ سه مرحله شستشو, چربیگیری و فسفاته را به صورت اتوماتیک طی نمایند. انجام این مراحل علاوه بر بالا بردن مقاومت قطعه در مقابل زنگ زدگی باعث ایجاد چسبندگی بسیار بالای رنگ به آنها گردیده و طول عمرشان را افزایش قابل توجهی میدهد.

با استقرار این خط جدید ظرفیت اسمی شرکت به تولید 240 تخت در روز افزایش یافته است.

رویکردهای زیست محیطی و بهداشتی نشعت گرفته از تفکر مدیریت این شرکت مقدمه بررسی استاداردهای سری 14000 و 18000 ISO  توسط دفتر تضمین کیفیت این شرکت در سال 1387 گردید. پس از بررسی مقدماتی و نهایی به منظور استقرار این استانداردها طی عقد قراردادی با شرکت مشاور مورد تایید وزارت صنایع و معادن اقدام به تشکیل دوره های آموزشی, توجیهی و مستند سازی نمود که پس از انجام این مراحل این شرکت در افتخاری دیگر موفق به دریافت اولین استداردهای ISO 14001 و OHSAS 18001  در صنف تولید کنندگان تجهیزات پزشکی در ایران در آبان ماه 1388 گردید.

سابقه طولانی, کیفیت بالا و ماندگاری محصولات, ارائه خدمات برتر و مشتری مداری شرکت مهران طب مد طی بیش از 50 سال خدمت صادقانه, زمینه ساز درجه بالایی از اعتماد مشتریان به این شرکت شده تا جایی که تعدادی از تولید کنندگان جدید که در ابتدای راه تولید تجهیزات بیمارستانی هستند به منظور پیش برد اهدافشان, خود را تحت عناوین گوناگون همچون شریک جدا شده, داماد, همکار و یا هر وابسته دیگر آقای کاظم اکبری نخجوانی عنوان كرده و یا شرکتشان را انشعاب و یا شعبه ای  از شرکت مهران طب مد (صنایع بیمارستانی مهران) معرفی مینمایند.

 

 

دفتر مرکزی: تهران انديشه خيابان كوروش خيابان انديشه يك پلاك 83 طبقه 3 واحد 7 كد پستي 1569658831

 

 

آدرس کارخانه: شهريار، صفادشت، شهرك صنعتي صفادشت، بلوار فرودين، خيابان هشتم شرقي، پلاك 107

 

نظرات

" بسمه تعالی " احتراماً به استحضار می رساند آسایشگاه خیریه معلولین بچه های آسمان کامران با شماره ثبت 15280 از سال 1378متولی نگهداری از 400 معلول که اکثراً نیز دارای معلولیت های چند گانه ذهنی و جسمی می باشند . در سه مرکز دختران و پسران زیر 14 سال ، پسران بالای 14 سال ، سالمندان و بیماران اعصاب و روان توانبخشی و نگهداری می نمایند . که بیشتر این مددجویان ( بی سرپرست )، بد سرپرست می باشند . لذا از شما مقام محترم و دلسوز خواهشمندیم در صورت امکان ما را در تامین تعدادی از تخت های بیمارستانی آسایشگاه یاری نمائید . امید است با توکل به خداوند منان و یاری و مساعدت شما گرانقدران مرهمی باشیم بر زخم ها و مشکلات این فرشتگان خاک نشین دعای خیر معلولین بچه های آسمان نصیبتان. با تشکر دکترداریوش شکیبی مدیرعامل موسسه خیریه معلولین بچه های آسمان

#1 محدثه خانی در تاریخ 24 مهر, 1396 ساعت 18:43

There is definately a lot to know about this issue. I love all of the points you have made.

#2 There is definately a lot to know about this issue. I love all of the points you have made. در تاریخ 11 اسفند, 1396 ساعت 09:37

I'll care for your pets in their very own house.

#3 I'll care for your pets in their very own house. در تاریخ 11 اسفند, 1396 ساعت 21:23

Pretty! This has been an incredibly wonderful post. Thank you for supplying these details.

#4 Pretty! This has been an incredibly wonderful post. Thank you for supplying these details. در تاریخ 12 اسفند, 1396 ساعت 01:08

What's up it's me, I am also visiting this web site on a regular basis, this site is truly pleasant and the visitors are really sharing good thoughts.

#5 What's up it's me, I am also visiting this web site on a regular basis, this site is truly pleasant and the visitors are really sharing good thoughts. در تاریخ 12 اسفند, 1396 ساعت 04:33

When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Many thanks!

#6 When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Many thanks! در تاریخ 12 اسفند, 1396 ساعت 05:11

I savour, result in I discovered just what I was having a look for. You've ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

#7 I savour, result in I discovered just what I was having a look for. You've ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye در تاریخ 12 اسفند, 1396 ساعت 06:55

It's truly very difficult in this full of activity life to listen news on Television, therefore I just use web for that reason, and get the most recent information.

#8 It's truly very difficult in this full of activity life to listen news on Television, therefore I just use web for that reason, and get the most recent information. در تاریخ 12 اسفند, 1396 ساعت 17:24

Fantastic post however I was wanting to know if you could write a litte more on this topic? I'd be very thankful if you could elaborate a little bit further. Bless you!

#9 Fantastic post however I was wanting to know if you could write a litte more on this topic? I'd be very thankful if you could elaborate a little bit further. Bless you! در تاریخ 14 اسفند, 1396 ساعت 14:10

Hi there would you mind stating which blog platform you're working with? I'm going to start my own blog in the near future but I'm having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I'm looking for something completely unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

#10 Hi there would you mind stating which blog platform you're working with? I'm going to start my own blog in the near future but I'm having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design an در تاریخ 15 اسفند, 1396 ساعت 00:50

Great site you have here.. It's difficult to find quality writing like yours nowadays. I seriously appreciate people like you! Take care!!

#11 Great site you have here.. It's difficult to find quality writing like yours nowadays. I seriously appreciate people like you! Take care!! در تاریخ 15 اسفند, 1396 ساعت 02:01

Good day I am so grateful I found your weblog, I really found you by error, while I was researching on Askjeeve for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say kudos for a fantastic post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the great jo.

#12 Good day I am so grateful I found your weblog, I really found you by error, while I was researching on Askjeeve for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say kudos for a fantastic post and a all round entertaining blog (I also در تاریخ 15 اسفند, 1396 ساعت 03:31

I blog frequently and I truly appreciate your information. This great article has truly peaked my interest. I'm going to bookmark your website and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your Feed as well.

#13 I blog frequently and I truly appreciate your information. This great article has truly peaked my interest. I'm going to bookmark your website and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your Feed as well. در تاریخ 15 اسفند, 1396 ساعت 06:18

Now I am going away to do my breakfast, after having my breakfast coming yet again to read further news.

#14 Now I am going away to do my breakfast, after having my breakfast coming yet again to read further news. در تاریخ 16 اسفند, 1396 ساعت 10:04

Good day! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same subjects? Thanks!

#15 Good day! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same subjects? Thanks! در تاریخ 16 اسفند, 1396 ساعت 14:12

It's remarkable in favor of me to have a web site, which is valuable for my know-how. thanks admin

#16 It's remarkable in favor of me to have a web site, which is valuable for my know-how. thanks admin در تاریخ 16 اسفند, 1396 ساعت 15:12

Attractive element of content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital to claim that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I'll be subscribing in your feeds and even I fulfillment you access constantly rapidly.

#17 Attractive element of content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital to claim that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I'll be subscribing in your feeds and even I fulfillment you access constantly rapidly. در تاریخ 16 اسفند, 1396 ساعت 19:59

My spouse and I absolutely love your blog and find the majority of your post's to be precisely what I'm looking for. Do you offer guest writers to write content for you personally? I wouldn't mind composing a post or elaborating on most of the subjects you write concerning here. Again, awesome web site!

#18 My spouse and I absolutely love your blog and find the majority of your post's to be precisely what I'm looking for. Do you offer guest writers to write content for you personally? I wouldn't mind composing a post or elaborating on most of the subjects y در تاریخ 16 اسفند, 1396 ساعت 23:38

I will right away seize your rss feed as I can't in finding your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Kindly permit me recognise in order that I could subscribe. Thanks.

#19 I will right away seize your rss feed as I can't in finding your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Kindly permit me recognise in order that I could subscribe. Thanks. در تاریخ 17 اسفند, 1396 ساعت 00:32

Helpful information. Fortunate me I found your web site accidentally, and I am stunned why this twist of fate did not took place earlier! I bookmarked it.

#20 Helpful information. Fortunate me I found your web site accidentally, and I am stunned why this twist of fate did not took place earlier! I bookmarked it. در تاریخ 17 اسفند, 1396 ساعت 00:37

Hello, i feel that i saw you visited my site thus i came to return the choose?.I'm attempting to in finding issues to enhance my web site!I assume its good enough to make use of a few of your ideas!!

#21 Hello, i feel that i saw you visited my site thus i came to return the choose?.I'm attempting to in finding issues to enhance my web site!I assume its good enough to make use of a few of your ideas!! در تاریخ 17 اسفند, 1396 ساعت 02:28

Greetings from Florida! I'm bored at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I love the information you provide here and can't wait to take a look when I get home. I'm amazed at how fast your blog loaded on my mobile .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, very good site!

#22 Greetings from Florida! I'm bored at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I love the information you provide here and can't wait to take a look when I get home. I'm amazed at how fast your blog loaded on my mobile .. در تاریخ 17 اسفند, 1396 ساعت 02:36

Hello, just wanted to say, I liked this article. It was practical. Keep on posting!

#23 Hello, just wanted to say, I liked this article. It was practical. Keep on posting! در تاریخ 17 اسفند, 1396 ساعت 05:21

I just like the helpful info you provide to your articles. I'll bookmark your weblog and take a look at once more right here frequently. I am relatively certain I will be told lots of new stuff right here! Best of luck for the following!

#24 I just like the helpful info you provide to your articles. I'll bookmark your weblog and take a look at once more right here frequently. I am relatively certain I will be told lots of new stuff right here! Best of luck for the following! در تاریخ 17 اسفند, 1396 ساعت 05:45

It's appropriate time to make some plans for the future and it's time to be happy. I've read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions. Maybe you could write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!

#25 It's appropriate time to make some plans for the future and it's time to be happy. I've read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions. Maybe you could write next articles referring to this article. I desire to در تاریخ 17 اسفند, 1396 ساعت 07:46

You ought to be a part of a contest for one of the most useful blogs on the internet. I am going to recommend this site!

#26 You ought to be a part of a contest for one of the most useful blogs on the internet. I am going to recommend this site! در تاریخ 17 اسفند, 1396 ساعت 09:57

Excellent pieces. Keep writing such kind of info on your site. Im really impressed by your site. Hi there, You have performed a great job. I will definitely digg it and in my opinion recommend to my friends. I am confident they'll be benefited from this site.

#27 Excellent pieces. Keep writing such kind of info on your site. Im really impressed by your site. Hi there, You have performed a great job. I will definitely digg it and in my opinion recommend to my friends. I am confident they'll be benefited from thi در تاریخ 17 اسفند, 1396 ساعت 10:29

A fascinating discussion is definitely worth comment. There's no doubt that that you ought to publish more about this topic, it may not be a taboo matter but generally people do not speak about these issues. To the next! Kind regards!!

#28 A fascinating discussion is definitely worth comment. There's no doubt that that you ought to publish more about this topic, it may not be a taboo matter but generally people do not speak about these issues. To the next! Kind regards!! در تاریخ 17 اسفند, 1396 ساعت 11:08

I used to be recommended this web site through my cousin. I am now not sure whether or not this publish is written through him as nobody else know such exact about my difficulty. You're incredible! Thanks!

#29 I used to be recommended this web site through my cousin. I am now not sure whether or not this publish is written through him as nobody else know such exact about my difficulty. You're incredible! Thanks! در تاریخ 17 اسفند, 1396 ساعت 13:45

Thanks for sharing your thoughts on مهران. Regards

#30 Thanks for sharing your thoughts on مهران. Regards در تاریخ 17 اسفند, 1396 ساعت 21:49

Heya i'm for the primary time here. I found this board and I in finding It truly helpful & it helped me out much. I am hoping to present one thing again and aid others like you helped me.

#31 Heya i'm for the primary time here. I found this board and I in finding It truly helpful & it helped me out much. I am hoping to present one thing again and aid others like you helped me. در تاریخ 18 اسفند, 1396 ساعت 00:13

Hey there this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

#32 Hey there this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get advice from someone with experience. Any h در تاریخ 18 اسفند, 1396 ساعت 04:04

When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Bless you!

#33 When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Bless you! در تاریخ 18 اسفند, 1396 ساعت 09:17

I am curious to find out what blog system you happen to be utilizing? I'm having some small security issues with my latest site and I would like to find something more safeguarded. Do you have any recommendations?

#34 I am curious to find out what blog system you happen to be utilizing? I'm having some small security issues with my latest site and I would like to find something more safeguarded. Do you have any recommendations? در تاریخ 18 اسفند, 1396 ساعت 10:30

Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it ;) I am going to come back once again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

#35 Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it ;) I am going to come back once again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people. در تاریخ 18 اسفند, 1396 ساعت 11:28

Hi there, yeah this paragraph is really pleasant and I have learned lot of things from it on the topic of blogging. thanks.

#36 Hi there, yeah this paragraph is really pleasant and I have learned lot of things from it on the topic of blogging. thanks. در تاریخ 18 اسفند, 1396 ساعت 11:31

I have read so many articles or reviews about the blogger lovers but this paragraph is in fact a fastidious paragraph, keep it up.

#37 I have read so many articles or reviews about the blogger lovers but this paragraph is in fact a fastidious paragraph, keep it up. در تاریخ 18 اسفند, 1396 ساعت 13:21

I must thank you for the efforts you have put in penning this site. I'm hoping to see the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal site now ; )

#38 I must thank you for the efforts you have put in penning this site. I'm hoping to see the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal site now ;) در تاریخ 18 اسفند, 1396 ساعت 16:54

Hmm it looks like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I'll just sum it up what I wrote and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I'm still new to the whole thing. Do you have any tips and hints for rookie blog writers? I'd definitely appreciate it.

#39 Hmm it looks like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I'll just sum it up what I wrote and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I'm still new to the whole thing. Do you have any tips a در تاریخ 18 اسفند, 1396 ساعت 17:15

I'm amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that's both educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something not enough men and women are speaking intelligently about. I'm very happy that I came across this during my search for something concerning this.

#40 I'm amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that's both educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something not enough men and women are speaking intelligently about. I'm very happy that I در تاریخ 23 اسفند, 1396 ساعت 21:10

Peculiar article, exactly what I wanted to find.

#41 Peculiar article, exactly what I wanted to find. در تاریخ 23 اسفند, 1396 ساعت 21:43

Good way of describing, and good paragraph to obtain data concerning my presentation focus, which i am going to present in university.

#42 Good way of describing, and good paragraph to obtain data concerning my presentation focus, which i am going to present in university. در تاریخ 23 اسفند, 1396 ساعت 22:34

Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

#43 Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have som در تاریخ 24 اسفند, 1396 ساعت 00:50

I've been surfing on-line more than 3 hours nowadays, but I by no means discovered any interesting article like yours. It's beautiful price enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made excellent content material as you did, the internet will likely be a lot more helpful than ever before.

#44 I've been surfing on-line more than 3 hours nowadays, but I by no means discovered any interesting article like yours. It's beautiful price enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made excellent content material as you did, the inte در تاریخ 24 اسفند, 1396 ساعت 05:30

These are really great ideas in concerning blogging. You have touched some nice factors here. Any way keep up wrinting.

#45 These are really great ideas in concerning blogging. You have touched some nice factors here. Any way keep up wrinting. در تاریخ 24 اسفند, 1396 ساعت 07:28

What i do not understood is if truth be told how you're now not actually much more neatly-favored than you may be right now. You're very intelligent. You understand therefore significantly with regards to this subject, made me in my view believe it from numerous numerous angles. Its like men and women don't seem to be interested except it's something to do with Woman gaga! Your personal stuffs outstanding. Always take care of it up!

#46 What i do not understood is if truth be told how you're now not actually much more neatly-favored than you may be right now. You're very intelligent. You understand therefore significantly with regards to this subject, made me in my view believe it from در تاریخ 24 اسفند, 1396 ساعت 08:38

Hello, I enjoy reading all of your post. I wanted to write a little comment to support you.

#47 Hello, I enjoy reading all of your post. I wanted to write a little comment to support you. در تاریخ 24 اسفند, 1396 ساعت 10:43

Great weblog right here! Also your website loads up fast! What host are you using? Can I am getting your associate link on your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol

#48 Great weblog right here! Also your website loads up fast! What host are you using? Can I am getting your associate link on your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol در تاریخ 24 اسفند, 1396 ساعت 12:43

If you desire to take much from this article then you have to apply these methods to your won weblog.

#49 If you desire to take much from this article then you have to apply these methods to your won weblog. در تاریخ 24 اسفند, 1396 ساعت 14:45

Hello there, You've done an incredible job. I'll certainly digg it and personally recommend to my friends. I am sure they'll be benefited from this web site.

#50 Hello there, You've done an incredible job. I'll certainly digg it and personally recommend to my friends. I am sure they'll be benefited from this web site. در تاریخ 24 اسفند, 1396 ساعت 16:06

You really make it appear so easy together with your presentation however I find this topic to be actually one thing which I think I might by no means understand. It sort of feels too complicated and extremely extensive for me. I'm looking forward to your next post, I will attempt to get the hang of it!

#51 You really make it appear so easy together with your presentation however I find this topic to be actually one thing which I think I might by no means understand. It sort of feels too complicated and extremely extensive for me. I'm looking forward to you در تاریخ 24 اسفند, 1396 ساعت 17:17

Hello, always i used to check web site posts here in the early hours in the morning, since i enjoy to gain knowledge of more and more.

#52 Hello, always i used to check web site posts here in the early hours in the morning, since i enjoy to gain knowledge of more and more. در تاریخ 24 اسفند, 1396 ساعت 17:46

Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It's always interesting to read content from other writers and practice something from their web sites.

#53 Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It's always interesting to read content from other writers and practice something from their web sites. در تاریخ 24 اسفند, 1396 ساعت 18:09

Fine way of telling, and good article to get data on the topic of my presentation subject, which i am going to deliver in academy.

#54 Fine way of telling, and good article to get data on the topic of my presentation subject, which i am going to deliver in academy. در تاریخ 24 اسفند, 1396 ساعت 19:34

What a information of un-ambiguity and preserveness of valuable experience concerning unexpected emotions.

#55 What a information of un-ambiguity and preserveness of valuable experience concerning unexpected emotions. در تاریخ 24 اسفند, 1396 ساعت 19:56

you're really a just right webmaster. The web site loading speed is amazing. It sort of feels that you're doing any distinctive trick. Also, The contents are masterwork. you've done a wonderful task in this subject!

#56 you're really a just right webmaster. The web site loading speed is amazing. It sort of feels that you're doing any distinctive trick. Also, The contents are masterwork. you've done a wonderful task in this subject! در تاریخ 24 اسفند, 1396 ساعت 19:58

I'm curious to find out what blog platform you're using? I'm experiencing some small security problems with my latest blog and I would like to find something more risk-free. Do you have any solutions?

#57 I'm curious to find out what blog platform you're using? I'm experiencing some small security problems with my latest blog and I would like to find something more risk-free. Do you have any solutions? در تاریخ 24 اسفند, 1396 ساعت 20:55

Cracks in partitions, sagging floor or a wet basement?

#58 Cracks in partitions, sagging floor or a wet basement? در تاریخ 09 فروردين, 1397 ساعت 03:44

It may also be used for repairs on slab foundations.

#59 It may also be used for repairs on slab foundations. در تاریخ 09 فروردين, 1397 ساعت 06:47

Your furnace is the heating heart of your house.

#60 Your furnace is the heating heart of your house. در تاریخ 10 فروردين, 1397 ساعت 21:18

Do you will have cracks in your basis walls or flooring?

#61 Do you will have cracks in your basis walls or flooring? در تاریخ 10 فروردين, 1397 ساعت 21:44

Everything is very open with a precise explanation of the issues. It was really informative. Your website is useful. Thanks for sharing!

#62 Everything is very open with a precise explanation of the issues. It was really informative. Your website is useful. Thanks for sharing! در تاریخ 10 فروردين, 1397 ساعت 21:52

Learn if refinishing hardwood flooring is for you.

#63 Learn if refinishing hardwood flooring is for you. در تاریخ 11 فروردين, 1397 ساعت 00:04

Occupied with refinishing hardwood floors?

#64 Occupied with refinishing hardwood floors? در تاریخ 11 فروردين, 1397 ساعت 00:06

JACKSON'S TREE COMPANIES Licensed & Insured.

#65 JACKSON'S TREE COMPANIES Licensed & Insured. در تاریخ 11 فروردين, 1397 ساعت 00:18

Glorioso Tree Service is a INCREDIBLE company.

#66 Glorioso Tree Service is a INCREDIBLE company. در تاریخ 11 فروردين, 1397 ساعت 02:23

JACKSON'S TREE SERVICES Licensed & Insured.

#67 JACKSON'S TREE SERVICES Licensed & Insured. در تاریخ 11 فروردين, 1397 ساعت 04:15

Professionals should handle tree service.

#68 Professionals should handle tree service. در تاریخ 11 فروردين, 1397 ساعت 07:36

Hello there! This article could not be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I most certainly will forward this post to him. Fairly certain he'll have a good read. Many thanks for sharing!

#69 Hello there! This article could not be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I most certainly will forward this post to him. Fairly certain he'll have a good read. Many در تاریخ 11 فروردين, 1397 ساعت 09:27

These flooring can come finished or unfinished.

#70 These flooring can come finished or unfinished. در تاریخ 11 فروردين, 1397 ساعت 09:53

It will also be used for repairs on slab foundations.

#71 It will also be used for repairs on slab foundations. در تاریخ 11 فروردين, 1397 ساعت 11:43

High quality brands of flooring finishes.

#72 High quality brands of flooring finishes. در تاریخ 11 فروردين, 1397 ساعت 12:52

I would definitely suggest Ok.C. Waterproofing.

#73 I would definitely suggest Ok.C. Waterproofing. در تاریخ 11 فروردين, 1397 ساعت 13:13

The selection for your houses basis repairs are easy.

#74 The selection for your houses basis repairs are easy. در تاریخ 11 فروردين, 1397 ساعت 19:04

When this occurs, it is time to change the motor.

#75 When this occurs, it is time to change the motor. در تاریخ 11 فروردين, 1397 ساعت 19:19

We offer a full range of tree care companies.

#76 We offer a full range of tree care companies. در تاریخ 11 فروردين, 1397 ساعت 20:19

We offer financing choices for HVAC restore providers.

#77 We offer financing choices for HVAC restore providers. در تاریخ 11 فروردين, 1397 ساعت 22:54

I am utilizing this on the ground of the crawl space.

#78 I am utilizing this on the ground of the crawl space. در تاریخ 11 فروردين, 1397 ساعت 23:25

Cracks in partitions, sagging flooring or a moist basement?

#79 Cracks in partitions, sagging flooring or a moist basement? در تاریخ 12 فروردين, 1397 ساعت 00:33

Use adhesive remover to take away the flooring adhesive.

#80 Use adhesive remover to take away the flooring adhesive. در تاریخ 12 فروردين, 1397 ساعت 01:39

I have read so many content about the blogger lovers except this piece of writing is genuinely a nice piece of writing, keep it up.

#81 I have read so many content about the blogger lovers except this piece of writing is genuinely a nice piece of writing, keep it up. در تاریخ 12 فروردين, 1397 ساعت 02:02

Use a spray bottle and soak the stucco with this oil.

#82 Use a spray bottle and soak the stucco with this oil. در تاریخ 12 فروردين, 1397 ساعت 03:41

Wow, this article is pleasant, my younger sister is analyzing such things, thus I am going to let know her.

#83 Wow, this article is pleasant, my younger sister is analyzing such things, thus I am going to let know her. در تاریخ 12 فروردين, 1397 ساعت 03:52

Wet basements make horrible cupboard space.

#84 Wet basements make horrible cupboard space. در تاریخ 12 فروردين, 1397 ساعت 03:56

Oils soaps ought to NEVER be used on hardwood flooring.

#85 Oils soaps ought to NEVER be used on hardwood flooring. در تاریخ 12 فروردين, 1397 ساعت 06:33

That is referred to as Kind A basement waterproofing.

#86 That is referred to as Kind A basement waterproofing. در تاریخ 12 فروردين, 1397 ساعت 09:23

Total - very happy with the products and company.

#87 Total - very happy with the products and company. در تاریخ 12 فروردين, 1397 ساعت 12:44

Cracks in walls, sagging ground or a moist basement?

#88 Cracks in walls, sagging ground or a moist basement? در تاریخ 12 فروردين, 1397 ساعت 15:22

Oils soaps should NEVER be used on hardwood floors.

#89 Oils soaps should NEVER be used on hardwood floors. در تاریخ 12 فروردين, 1397 ساعت 20:56

There are several types of HVAC systems.

#90 There are several types of HVAC systems. در تاریخ 12 فروردين, 1397 ساعت 21:22

Professionals ought to handle tree service.

#91 Professionals ought to handle tree service. در تاریخ 13 فروردين, 1397 ساعت 00:38

We provide a full vary of tree care services.

#92 We provide a full vary of tree care services. در تاریخ 13 فروردين, 1397 ساعت 02:31

The Silverback 20 mil liner was the perfect match.

#93 The Silverback 20 mil liner was the perfect match. در تاریخ 13 فروردين, 1397 ساعت 03:30

MacOS could now immediate you to enable Location Services.

#94 MacOS could now immediate you to enable Location Services. در تاریخ 13 فروردين, 1397 ساعت 06:25

Hey there, You've done a great job. I'll certainly digg it and personally suggest to my friends. I'm confident they will be benefited from this site.

#95 Hey there, You've done a great job. I'll certainly digg it and personally suggest to my friends. I'm confident they will be benefited from this site. در تاریخ 13 فروردين, 1397 ساعت 07:49

Cracks in walls, sagging ground or a moist basement?

#96 Cracks in walls, sagging ground or a moist basement? در تاریخ 13 فروردين, 1397 ساعت 10:07

Wow, that's what I was exploring for, what a information! present here at this website, thanks admin of this web page.

#97 Wow, that's what I was exploring for, what a information! present here at this website, thanks admin of this web page. در تاریخ 13 فروردين, 1397 ساعت 14:37

Professionals ought to handle tree service.

#98 Professionals ought to handle tree service. در تاریخ 13 فروردين, 1397 ساعت 15:11

Tea tree oil is antibacterial as properly.

#99 Tea tree oil is antibacterial as properly. در تاریخ 13 فروردين, 1397 ساعت 18:46

Glorioso Tree Service is a FANTASTIC firm.

#100 Glorioso Tree Service is a FANTASTIC firm. در تاریخ 13 فروردين, 1397 ساعت 18:55

Family mildew grows on damp or moist surfaces.

#101 Family mildew grows on damp or moist surfaces. در تاریخ 13 فروردين, 1397 ساعت 22:05

There are a lot of advantages to using borax to kill mildew.

#102 There are a lot of advantages to using borax to kill mildew. در تاریخ 13 فروردين, 1397 ساعت 22:28

JACKSON'S TREE PROVIDERS Licensed & Insured.

#103 JACKSON'S TREE PROVIDERS Licensed & Insured. در تاریخ 13 فروردين, 1397 ساعت 22:44

We're professional and loving caretakers to your pets.

#104 We're professional and loving caretakers to your pets. در تاریخ 13 فروردين, 1397 ساعت 23:18

It may also be used for repairs on slab foundations.

#105 It may also be used for repairs on slab foundations. در تاریخ 14 فروردين, 1397 ساعت 00:28

Apply baking soda on to moldy surfaces.

#106 Apply baking soda on to moldy surfaces. در تاریخ 14 فروردين, 1397 ساعت 03:25

Shop discount laminate and hardwood flooring in the present day.

#107 Shop discount laminate and hardwood flooring in the present day. در تاریخ 14 فروردين, 1397 ساعت 05:38

Crawl Space Restore & Moisture Barrier Set up in CO.

#108 Crawl Space Restore & Moisture Barrier Set up in CO. در تاریخ 14 فروردين, 1397 ساعت 07:04

Does your dog need the pet sitter's consideration?

#109 Does your dog need the pet sitter's consideration? در تاریخ 14 فروردين, 1397 ساعت 07:35

I'd positively advocate Okay.C. Waterproofing.

#110 I'd positively advocate Okay.C. Waterproofing. در تاریخ 14 فروردين, 1397 ساعت 07:44

Do you might have cracks in your basis partitions or ground?

#111 Do you might have cracks in your basis partitions or ground? در تاریخ 14 فروردين, 1397 ساعت 08:48

Professionals should deal with tree service.

#112 Professionals should deal with tree service. در تاریخ 14 فروردين, 1397 ساعت 10:13

Apply baking soda directly to moldy surfaces.

#113 Apply baking soda directly to moldy surfaces. در تاریخ 14 فروردين, 1397 ساعت 11:47

Use a twig bottle and soak the stucco with this oil.

#114 Use a twig bottle and soak the stucco with this oil. در تاریخ 14 فروردين, 1397 ساعت 12:06

The possibilities with hardwood flooring are endless.

#115 The possibilities with hardwood flooring are endless. در تاریخ 14 فروردين, 1397 ساعت 13:48

Clean mould or mildew from leather.

#116 Clean mould or mildew from leather. در تاریخ 14 فروردين, 1397 ساعت 15:57

Oils soaps ought to BY NO MEANS be used on hardwood flooring.

#117 Oils soaps ought to BY NO MEANS be used on hardwood flooring. در تاریخ 14 فروردين, 1397 ساعت 19:19

نظرتان را بنویسید
Reload Image
 
Copyright © 2008-2013 Mehran Teb Med. All Rights Reserved.
Design & Support By iwebart.ir.